Sortera kontakter

Det finns flera olika sätt att sortera och visa kontakter så att en viss information visas för alla kontakter på samma gång.

Klicka på listan Kontakter i standardverktygsfältet i Kontakter och välj sedan en av följande vyer:

Söka efter en kontakt

Tangentsökning är en enkel sökmetod som gör det möjligt att söka efter ett meddelande, en kontakt eller en uppgift genom att skriva in text med tangentbordet.

Så här söker du efter en kontakt

Viktigt!  Du kan bara använda tangentsökning i objektvyer, t ex i Telefonlista och Adresskort. Det går inte att söka efter en viss kontakt i en gruppvy, t ex i Efter företag, Efter plats och Efter uppföljningsflagga.

Tillbaka till början


Flytta och kopiera kontakter

  1. Markera den kontakt som du vill flytta eller kopiera till en annan mapp i Kontakter.
  2. Klicka på Flytta/Kopiera Bild av knapp i verktygsfältet.
  3. Välj målmapp i dialogrutan Flytta/kopiera objekt och klicka sedan på Flytta eller Kopiera.

Tillbaka till början


Bifoga en fil till en kontakt

Du kan bifoga filer, t ex ett Microsoft Word-dokument och annan relevant information, till en kontakt. Detta gör det möjligt att lagra all information om en kontakt på en plats.

  1. Öppna kontakten som du vill bifoga en fil till.
  2. Klicka på Lägg till bifogad fil Bild av knapp i verktygsfältet.
  3. Skriv in sökvägen till filen under Välj den fil som ska bifogas i dialogrutan Bifogade filer eller klicka på Bläddra och sök efter filen.
  4. Klicka på Bifoga. Filen visas under Aktuella bifogade filer. Upprepa stegen 1 till 3 för alla filer som du vill bifoga.
  5. Klicka på Stäng när du vill återgå till kontakten. De aktuella filerna visas bredvid Bifogade filer längst ned på fliken Allmänt.
  6. Obs!  Du måste eventuellt uppdatera webbläsarfönstret för att se de bifogade filerna. Tryck på F5 om du vill uppdatera fönstret.

Tillbaka till början


Copyright Microsoft Corporation 2003.
Med ensamrätt. Villkor för användning.